Węglowodany

dalej
wróć
 

« Powrót


Opis


Węglowodany - (inaczej sacharydy lub potocznie cukry) to związki organiczne - wielowodorotlenowe alkohole składające się z węgla, wodoru i tlenu, w których stosunek wodoru do tlenu jest taki sam jak w wodzie (H2O), czyli 2:1. Znajdują się we wszystkich powszechnie występujących roślinach: zbożach, ziemniakach, roślinach strączkowych, owocach, a także w organizmach zwierzęcych.

Węglowodany można podzielić na proste i złożone.  Podział ten wiąże się z szybkością z jaką są one trawione i zamieniane w cukier absorbowany przez ciało. Węglowodany proste, to te które przyswajane są szybko przez organizm, jednocześnie powodując szybki wzrost poziomu cukru we krwi, a w konsekwencji zwiększenie się poziomu insuliny. Węglowodany złożone składają się przynajmniej z dwóch cząsteczek monosacharydów (cukry proste). W związku z bardziej złożoną strukturą trawienie ich zajmuje organizmowi więcej czasu, a poziom cukru we krwi po ich spożyciu rośnie mniej gwałtownie.


Rola


Węglowodany są kluczowym źródłem energii dla naszego organimzu podczas ćwiczeń, w szczególności podczas długotrwającego wysiłku oraz ćwiczeń o wysokiej intensywności. Organizm magazynuje węglowodany w postaci glikogenu w mięśniach oraz wątrobie, jednak zapasy te mają swoje ograniczenia. W przypadku kiedy zapasy węglowodanów są nieadekwatnego do zapotrzebowania sportowca wiążącego się z jego programem treningowym, może to skutkować obniżeniem wydolności, odporności oraz zdolności organizmu do ciężkiego treningu. Dlatego bardzo istotne jest planowanie spożywanych węglowodanów i każdy sportowiec powinien dostosować swoją dietę i zawartą w niej dawkę węglowodanów do swojego programu treningowego.


Ile węglowodanów powinni spożywać sportowcy?


Węglowodany w diecie sportowców w szczególności uprawiających dyscypliny wytrzymałościowe zarówno na poziomie rekreacyjnym, jak i wyczynowym odgrywają decydującą rolę, bowiem to z nich pochodzi spora część energii, wykorzystywana zwłaszcza w pierwszych kilkudziesięciu minutach wysiłku. Przyjmuje się, że mięśnie sportowców uprawiających sporty wytrzymałościowe zużywają ok. 1 g glukozy na minutę wysiłku. Zatem w dyscyplinach takich jak np. kolarstwo, biegi długodystansowe, czy triathlon ilość energii pozyskiwanej z węglowodanów, szczególnie w okresie dużych obciążeń treningowych, powinna dochodzić do 60-70% dobowej wartości kalorycznej diety. W przypadku sportowców uprawiających dyscypliny wytrzymałościowe, zalecana ilość spożywanych węglowodanów jest zróżnicowana w zależności od czasu trwania i intensywności wysiłku. Ogólne wskazania mówią, że na 1 kg masy ciała przypadać może nawet 10 g spożywanych węglowodanów w zależności od intensywności treningu, jak i okresu treningowego. Burke i wsp. sugeruje, by sportowcy trenujący z przeciętną intensywnością przez mniej niż 60 minut przyjmowali 5-7 g /kg m.c./dobę. Z kolei jeśli ćwiczenia są bardziej intensywne, a ich czas trwania wydłuża się do 3 godz., dawka konsumowanych węglowodanów powinna wynosić 7-10 g/kg m.c./dobę. Jeśli jednak zawodnicy trenują dłużej niż 4 godz., a intensywność ćwiczeń jest wysoka, należy spożywać nawet do 12 g/kg m.c./dobę. Inne badania wskazują, że sportowcy trenujący przeciętnie 2-3 godziny przez 5-6 dni w tygodniu powinni konsumować 5-8 g/kg m.c./dobę, czyli ok. 250 g/dobę dla zawodnika ważącego 50 kg. Dla zawodników trenujących 3-6 godz. przez 5-6 dni w tygodniu zalecane dawki są jednak większe i opiewają na ok. 8-10 g kg/m.c./dobę. (400-1500 g/dobę). Badania przeprowadzone przez Simonsena i wsp. wykazały, że u trenujących 2 razy dziennie wioślarzy, przyjmowanie węglowodanów w ilości 10 g/kg m.c./dobę spowodowało zwiększenie glikogenu mięśniowego o 65%, co z kolei przełożyło się na 10-procentowy wzrost wydajności na dystansie 2500 m. Warto pamiętać, że jeśli wyścigi trwają powyżej 90 minut, podaż węglowodanów powinna wynosić 30-60 g/godz, zaś jeśli zawody odbywają się w niskiej temperaturze otoczenia, dawka też może być jeszcze wyższa, aby zabezpieczyć homeostazę termiczną organizmu.


Ładowanie węglowodanowe


Celem ładowania węglowodanowego jest zwiększenie zapasów glikogenu ponad normalny poziom. Jest to zjawisko korzystne dla zawodników uprawiających sporty wytrzymałościowe, trwające ponad 90 min. Ładowanie węglowodanami odsuwa moment zmęczenia o ok. 20% i poprawia wydolność o 2-3%.
Klasyczny 6-dniowy cykl obejmuje 2 fazy. Wyczerpujące glikogen sesje treningowe oddzielone od siebie 3 dniami diety niskowęglowodanowej, po których następuję 3 dni wysokiego spożycia węglowodanów przy minimalnym obciążeniu ćwiczeniami. 
Metoda ta jest bardzo często praktykowana nie tylko przez przedstawicieli dyscyplin wytrzymałościowych, ale też przez kulturystów i trójboistów przed zawodami. Pociąga ona za sobą wzrost zdolności wysiłkowych oraz wpływa na zwiększenie objętości mięśni poprzez wzrost stężenia w nich glikogenu oraz wody, gdyż każdy gram glikogenu wiąże ok. 2,7-4 g wody.


Produkty bogate w węglowodany


Kategoria

Opis

Wybrane artykuły

Wykorzystanie przez sportowców

Odżywcze artykuły węglowodanowe

Pokarmy i napoje o wysokiej zawartości węglowodanów bogate w wartości odżywcze takiej jak: białka, witaminy, minerały,itd.

Chleb, płatki, makarony, ryż , owoce, warzywa  oraz niskotłuszczowe produkty mleczne

Codziennie - te artykuły powinny stanowić podstawę diety sportowca.

Ubogie  artykuły węglowodanowe

Pokarmy i napoje bogate w węglowodany, jednak ubogie w pozostałe wartości odżywcze.  

Słodkie napoje, napoje energetyczne, słodycze, żele węglowodanowe, napoje izotoniczne

Czasami - Nie powinny stanowić znaczącej roli w dziennej diecie sportowca, jednak mogą być wykorzystywane w okresie okołotreningowym w celu szybkiego uzupełnienia glikogenu w mięśniach

High-fat carbohydrate

Pokarmy zawierające zarówno dużą ilość węglowodanów, jak i tłuszczu.

Ciasta, chipsy, frytki, czekolada

Sporadycznie – nie powinny być spożywane w okresie okołotreningowym

1. Pokarmy pełnoziarniste 

Pełne ziarna są bogate w błonnik, mają umiarkowany poziom białka, mało tłuszczu i są świetnym źródłem węglowodanów złożonych. 

Przykłady to: 
- proso 
- owies 
- kiełki pszenicy, jęczmienia 
- brązowy ryż 
- kasza gryczana 
- otręby owsa, mąki kukurydzianej 
- amarant 

Produkty wytwarzane na bazie tych pokarmów również są bogate w węglowodany złożone. Przykładami są chleb i bułki z pełnego ziarna. Do takich należy również zaliczyć makaron z pełnego ziarna, płatki śniadaniowe z pełnego ziarna. 

2. Owoce 

Większość owoców zawiera sporo cukrów prostych, czyli węglowodanów prostych. Do tych, które zawierają sporo węglowodanów złożonych można zaliczyć: 
- morele 
- pomarańcze 
- śliwki 
- gruszki 
- grejpfruty 

3. Warzywa 

Większość warzyw, ze względu na zawartość skrobi zawiera węglowodany złożone. Najlepsze warzywa z punktu widzenia węglowodanów złożonych to: 
- brokuły 
- kalafior 
- szpinak 
- rzepa 
- bakłażany 
- ziemniaki 
- bataty 
- kukurydza 
- marchew 
- cebula 
- sałata 
- seler 
- ogórki 
- kapusta 
- karczochy 
- szparagi 

4. Rośliny strączkowe 

Najlepszymi przykładami są: 
- soczewica 
- fasola 
- groszek 
- czarna fasola 
- soja 

5. Inne 

Z innych produktów można wyróżnić korniszony, mleko sojowe oraz produkty mleczne jak jogurt o niskiej zawartości tłuszczy.

 

Oto lista naturalnych produktów złożonych w dużej mierze z węglowodanów prostych. Te produkty zawierają mało prostych cukrów i nie wpływają negatywnie na naszą wagę:
- Jabłka 
- Jeżyny 
- Czarna porzeczka 
- Cherry 
- Żurawina 
- Grejpfruty 
- Kiwi 
- Cytryna 
- Melon 
- Pomarańcze 
- Brzoskwinia 
- Gruszka 
- Śliwka 
- Maliny 
- Truskawki 

Jak widać są to owoce i ich spożywanie nie jest dla nasz szkodliwe. Szkodliwe natomiast są przetworzone produkty zawierające przetworzone węglowodany proste. Produkty te zawierają dużo cukrów i są wysokokaloryczne. Jeśli chcesz schudnąć należy zacząć od ograniczenia ich spożycia: 
- Cukier stołowy 
- Ciasta 
- Biszkopty 
- Dżem 
- Czekolada 
- Krówki 
- Cukierki 
- Toffi 
- Gumy do żucia 
- Cukierki z masy gotowanej 
- Słodycze z miętą 
- Lukrecja 
- Miód 
- Napoje bezalkoholowe 
- Owoce w puszce 

Oto lista naturalnych produktów zawierających dużą ilość węglowodanów złożonych. Najlepszym ich źródłem są właśnie produkty w naturalnym, nieprzetworzonym stanie:
- Otręby 
- Kiełki pszeniczne 
- Jęczmień 
- Kukurydza 
- Gryka 
- Mąka kukurydziana 
- Owsianka 

W jakich produktach, które spożywamy codziennie można znaleźć dużo węglowodanów złożonych:
- Makarony 
- Spaghetti 
- Ryż brązowy 
- Ziemniaki 
- Pozostałe warzywa korzeniowe 
- Pieczywo razowe 
- Zboża pełnoziarniste 
- Kasza 
- Wszystkie otręby 
- Muesli 
- Maniok 
- Kukurydza 
- Groch 
- Fasola 
- Soczewica


Znajdź specjalistów w swoim regionie


 

 

Nazwa specjalisty:
Green Way Food for Life
(ul.Piotrkowska 80)

Miejscowość:
Łódź

Specjalizacje:
Zdrowa żywność

Adres www:
www.greenway.pl

Green Way Food for Life<br>(ul.Piotrkowska 80)
 
 

Nazwa specjalisty:
Your Natural Health
by Joanna Jamróz

Miejscowość:
Strona internetowa

Specjalizacje:
Dietetycy, Analiza składu ciała

Adres www:
your-naturalhealth.blogspot.co.uk/

Your Natural Health<br>by Joanna Jamróz
 
 

Nazwa specjalisty:
Decathlon Wałbrzych

Miejscowość:
Szczawno Zdrój

Specjalizacje:
Sprzęt do treningu

Adres www:
www.decathlon.pl

Decathlon Wałbrzych
 
 

Nazwa specjalisty:
Trener Personalny
Jarosław Wasiak

Miejscowość:
Łódź

Specjalizacje:
Odżywki i suplementy, Trenerzy Personalni

Trener Personalny<br>Jarosław Wasiak
 
 

Nazwa specjalisty:
Decathlon Okęcie

Miejscowość:
Warszawa

Specjalizacje:
Sprzęt rehabilitacyjny, Odżywki i suplementy, Sprzęt do treningu

Adres www:
www.decathlon.pl

Decathlon Okęcie
 
 

Nazwa specjalisty:
Green Way Food for Life
(ul.Abrahama 24)

Miejscowość:
Gdynia

Specjalizacje:
Zdrowa żywność

Adres www:
www.greenway.pl

Green Way Food for Life <br>(ul.Abrahama 24)
 
 

Nazwa specjalisty:
Green Way
(CH Galeria Łódzka)

Miejscowość:
Łódź

Specjalizacje:
Zdrowa żywność

Adres www:
www.greenway.pl

Green Way <br>(CH Galeria Łódzka)
 
 

Nazwa specjalisty:
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "MEDICINES" Kazimierz Przepiórski

Miejscowość:
Bulkowo

Specjalizacje:
Fizjoterapeuci

Adres www:
medbiz.pl/niepubliczny-zaklad-opieki-zdrowotnej-medicines-nowe-lubki/

 
 

Nazwa specjalisty:
Decathlon Opole

Miejscowość:
Opole

Specjalizacje:
Sprzęt do treningu

Adres www:
www.decathlon.pl

Decathlon Opole
 
 

Nazwa specjalisty:
MATNER RUNNING TEAM

Miejscowość:
Nysa

Specjalizacje:
Fizjoterapeuci, Masażyści, Dietetycy, Odżywki i suplementy, Trenerzy Personalni, Kluby fitness

Adres www:
www.matnerrunning.pl

MATNER RUNNING TEAM
 
 

Nazwa specjalisty:
Green Way Food for Life
(ul.Krupnicza 22)

Miejscowość:
Kraków

Specjalizacje:
Zdrowa żywność

Adres www:
www.greenway.pl

Green Way Food for Life<br>(ul.Krupnicza 22)
 
 

Nazwa specjalisty:
Green Way
(ul.Czechowa 7)

Miejscowość:
Bielsko-Biała

Specjalizacje:
Zdrowa żywność

Adres www:
www.greenway.pl

Green Way<br>(ul.Czechowa 7)
 
 

Nazwa specjalisty:
Decathlon
Kraków Plaza

Miejscowość:
Kraków

Specjalizacje:
Sprzęt do treningu

Adres www:
www.decathlon.pl

Decathlon <br>Kraków Plaza
 
 

Nazwa specjalisty:
MedGo

Miejscowość:
Warszawa

Specjalizacje:
Sprzęt rehabilitacyjny, Sprzęt do treningu

Adres www:
medgo.pl

MedGo
 
 

Nazwa specjalisty:
Michał Grzelak

Miejscowość:
Łódź

Specjalizacje:
Trenerzy Personalni

Michał Grzelak
 
 

Nazwa specjalisty:
NefroLogin

Miejscowość:
Ogólnopolska platforma

Specjalizacje:
Sprzęt rehabilitacyjny, Dietetycy, Sprzęt do treningu

Adres www:
nefrologin.pl

NefroLogin
 
 

Nazwa specjalisty:
Decathlon
Gdańsk Przymorze

Miejscowość:
Gdańsk

Specjalizacje:
Sprzęt do treningu

Adres www:
www.decathlon.pl

Decathlon <br>Gdańsk Przymorze
 
 

Nazwa specjalisty:
Decathlon
Wroclaw Korona

Miejscowość:
Wrocław

Specjalizacje:
Sprzęt do treningu

Adres www:
www.decathlon.pl

Decathlon <br>Wroclaw Korona
 
 

Nazwa specjalisty:
Green Way
(CH Wola Park)

Miejscowość:
Warszawa

Specjalizacje:
Zdrowa żywność

Adres www:
www.greenway.pl

Green Way<br>(CH Wola Park)
 
 

Nazwa specjalisty:
Decathlon
Gdańsk Kartuska

Miejscowość:
Gdańsk

Specjalizacje:
Sprzęt do treningu

Adres www:
www.decathlon.pl

Decathlon <br>Gdańsk Kartuska
 
 

Nazwa specjalisty:
Decathlon Mikołow

Miejscowość:
Mikołów

Specjalizacje:
Sprzęt do treningu

Adres www:
www.decathlon.pl

Decathlon Mikołow
 
 

Nazwa specjalisty:
Green Way
(ul.Piłsudskiego 56)

Miejscowość:
Gdynia

Specjalizacje:
Zdrowa żywność

Adres www:
www.greenway.pl

Green Way <br>(ul.Piłsudskiego 56)
 
 

Nazwa specjalisty:
Decathlon Piaseczno

Miejscowość:
Piaseczno

Specjalizacje:
Sprzęt do treningu

Adres www:
www.decathlon.pl

Decathlon Piaseczno
 
 

Nazwa specjalisty:
Decathlon Bydgoszcz

Miejscowość:
Bydgoszcz

Specjalizacje:
Sprzęt do treningu

Adres www:
www.decathlon.pl

Decathlon Bydgoszcz
 
 

Nazwa specjalisty:
Decathlon Żory

Miejscowość:
Żory

Specjalizacje:
Sprzęt do treningu

Adres www:
www.decathlon.pl

Decathlon Żory
 
 

Nazwa specjalisty:
trenujztrenerem.pl

Miejscowość:
Strona internetowa

Specjalizacje:
Trenerzy Personalni

Adres www:
www.trenujztrenerem.pl/

trenujztrenerem.pl
 
 

Nazwa specjalisty:
Decathlon Lublin

Miejscowość:
Lublin

Specjalizacje:
Sprzęt do treningu

Adres www:
www.decathlon.pl

Decathlon Lublin
 
 

Nazwa specjalisty:
Be Healthy and Beauty
by Katarzyna Skukowska

Miejscowość:
Strona internetowa

Specjalizacje:
Dietetycy

Adres www:
be-healthy-and-beauty.blog.pl/

Be Healthy and Beauty<br>by Katarzyna Skukowska
 
 

Nazwa specjalisty:
Green Way
(CH Manufaktura)

Miejscowość:
Łódź

Specjalizacje:
Zdrowa żywność

Adres www:
www.greenway.pl

Green Way<br>(CH Manufaktura)
 
 

Nazwa specjalisty:
Decathlon Gliwice

Miejscowość:
Gliwice

Specjalizacje:
Sprzęt do treningu

Adres www:
www.decathlon.pl

Decathlon Gliwice
 
 

Nazwa specjalisty:
Green Way
(ul.23 Lutego 11)

Miejscowość:
Poznań

Specjalizacje:
Zdrowa żywność

Adres www:
www.greenway.pl

Green Way<br>(ul.23 Lutego 11)
 
 

Nazwa specjalisty:
Decathlon Kalisz

Miejscowość:
Kalisz

Specjalizacje:
Sprzęt do treningu

Adres www:
www.decathlon.pl

Decathlon Kalisz
 
 

Nazwa specjalisty:
Decathlon Reduta

Miejscowość:
Warszawa

Specjalizacje:
Sprzęt do treningu

Adres www:
www.decathlon.pl

Decathlon Reduta
 
 

Nazwa specjalisty:
Decathlon
Poznań Franowo

Miejscowość:
Poznań

Specjalizacje:
Sprzęt do treningu

Adres www:
www.decathlon.pl

Decathlon <br>Poznań Franowo
 
 

Nazwa specjalisty:
trener-bytomski.blogspot.com

Miejscowość:
Strona internetowa

Specjalizacje:
Trenerzy Personalni

Adres www:
trener-bytomski.blogspot.com/

trener-bytomski.blogspot.com
 
 

Nazwa specjalisty:
Decathlon Łódź

Miejscowość:
Łódź

Specjalizacje:
Sprzęt do treningu

Adres www:
www.decathlon.pl

Decathlon Łódź
 
 

Nazwa specjalisty:
Green Way
(ul.Zeylanda 3)

Miejscowość:
Poznań

Specjalizacje:
Zdrowa żywność

Adres www:
www.greenway.pl

Green Way<br>(ul.Zeylanda 3)
 
 

Nazwa specjalisty:
Decathlon Polska

Miejscowość:
Sklep internetowy

Specjalizacje:
Sprzęt do treningu

Adres www:
www.decathlon.pl

Decathlon Polska
 
 

Nazwa specjalisty:
Decathlon Legnica

Miejscowość:
Legnica

Specjalizacje:
Sprzęt do treningu

Adres www:
www.decathlon.pl

Decathlon Legnica
 
 

Nazwa specjalisty:
Green Way Food for Life
(ul.Krzywoustego 16)

Miejscowość:
Szczecin

Specjalizacje:
Zdrowa żywność

Adres www:
www.greenway.pl

Green Way Food for Life<br>(ul.Krzywoustego 16)
 
 

Nazwa specjalisty:
Decathlon Targówek

Miejscowość:
Warszawa

Specjalizacje:
Sprzęt do treningu

Adres www:
www.decathlon.pl

Decathlon Targówek
 
 

Nazwa specjalisty:
Green Way
(ul.Długa 11)

Miejscowość:
Gdańsk

Specjalizacje:
Zdrowa żywność

Adres www:
www.greenway.pl

Green Way <br>(ul.Długa 11)
 
 

Nazwa specjalisty:
Luiza Avagyan

Miejscowość:
Łódź

Specjalizacje:
Trenerzy Personalni

Luiza Avagyan
 
 

Nazwa specjalisty:
Radowicz Damian

Miejscowość:
Łódź

Specjalizacje:
Dietetycy

Adres www:
radowiczdamian.pl

Radowicz Damian
 
 

Nazwa specjalisty:
KELTON
sprzęt kulturystyczny i fitness

Miejscowość:
Sklep internetowy

Specjalizacje:
Sprzęt do treningu

Adres www:
www.kelton.pl

KELTON <br>sprzęt kulturystyczny i fitness
 
 

Nazwa specjalisty:
Decathlon Sosnowiec

Miejscowość:
Sosnowiec

Specjalizacje:
Sprzęt do treningu

Adres www:
www.decathlon.pl

Decathlon Sosnowiec
 
 

Nazwa specjalisty:
Decathlon
Szczecin-Ustowo

Miejscowość:
Kołbaskowo

Specjalizacje:
Sprzęt do treningu

Adres www:
www.decathlon.pl

Decathlon <br>Szczecin-Ustowo
 
 

Nazwa specjalisty:
Decathlon
Kraków Zakopianka

Miejscowość:
Kraków

Specjalizacje:
Sprzęt do treningu

Adres www:
www.decathlon.pl

Decathlon <br>Kraków Zakopianka
 
 

Nazwa specjalisty:
pebelle

Miejscowość:
Warszawa

Specjalizacje:
Trenerzy Personalni

Adres www:
pebelle.blox.pl/html

pebelle
 
 

Nazwa specjalisty:
Igor Janik

Miejscowość:
Strona internetowa

Specjalizacje:
Masażyści, Trenerzy Personalni

Adres www:
igorjanik.pl

Igor Janik
 
 

Nazwa specjalisty:
Decathlon
Wrocław Bielany

Miejscowość:
Bielany Wrocławskie

Specjalizacje:
Sprzęt do treningu

Adres www:
www.decathlon.pl

Decathlon <br>Wrocław Bielany
 
 

Nazwa specjalisty:
Green Way Food for Life
(ul.Kuźnicza 11/13)

Miejscowość:
Wrocław

Specjalizacje:
Zdrowa żywność

Adres www:
www.greenway.pl

Green Way Food for Life<br>(ul.Kuźnicza 11/13)
 
 

Nazwa specjalisty:
Green Way Food for Life
(u.Bohaterów Monte
Cassino 47)

Miejscowość:
Sopot

Specjalizacje:
Zdrowa żywność

Adres www:
www.greenway.pl

Green Way Food for Life<br>(u.Bohaterów Monte<br>Cassino 47)
 
 

Nazwa specjalisty:
Vegemania by Green Way
(CH Port Łódź)

Miejscowość:
Łódź

Specjalizacje:
Zdrowa żywność

Adres www:
www.greenway.pl

Vegemania by Green Way <br>(CH Port Łódź)
 
 

Nazwa specjalisty:
Paula Lewczuk

Miejscowość:
Łódź

Specjalizacje:
Dietetycy, Trenerzy Personalni

Adres www:
gymplaza.pl/trenerzy-i-instruktorzy/paula-lewczuk

Paula Lewczuk
 
 

Nazwa specjalisty:
Green Way
(ul.Prosta 10/11)

Miejscowość:
Olsztyn

Specjalizacje:
Zdrowa żywność

Adres www:
www.greenway.pl

Green Way<br>(ul.Prosta 10/11)
 
 

Nazwa specjalisty:
Decathlon Rumia

Miejscowość:
Rumia

Specjalizacje:
Sprzęt do treningu

Adres www:
www.decathlon.pl

Decathlon Rumia
 
 

Nazwa specjalisty:
Green Way
(ul.Taczaka2)

Miejscowość:
Poznań

Specjalizacje:
Zdrowa żywność

Adres www:
www.greenway.pl

Green Way<br>(ul.Taczaka2)
 
 

Nazwa specjalisty:
Decathlon
Poznań Komorniki

Miejscowość:
Poznań

Specjalizacje:
Sprzęt do treningu

Adres www:
www.decathlon.pl

Decathlon <br>Poznań Komorniki
 
 

Nazwa specjalisty:
Green Way
(ul.Garncarska 4/6)

Miejscowość:
Gdańsk

Specjalizacje:
Zdrowa żywność

Adres www:
www.greenway.pl

Green Way <br>(ul.Garncarska 4/6)
 
 

Nazwa specjalisty:
Decathlon
Szczecin Prawobrzeże

Miejscowość:
Szczecin

Specjalizacje:
Sprzęt do treningu

Adres www:
www.decathlon.pl

Decathlon <br>Szczecin Prawobrzeże
 
 

Nazwa specjalisty:
GymPlaza Fitness Club

Miejscowość:
Łódź

Specjalizacje:
Trenerzy Personalni, Siłownie, Kluby fitness

Adres www:
gymplaza.pl

GymPlaza Fitness Club
 
 

Nazwa specjalisty:
Decathlon Słupsk

Miejscowość:
Słupsk

Specjalizacje:
Sprzęt do treningu

Adres www:
www.decathlon.pl

Decathlon Słupsk
 
 

Nazwa specjalisty:
Decathlon Poznań

Miejscowość:
Poznań

Specjalizacje:
Sprzęt do treningu

Adres www:
www.decathlon.pl

Decathlon Poznań
 
 

Nazwa specjalisty:
Decathlon Katowice

Miejscowość:
Katowice

Specjalizacje:
Sprzęt do treningu

Adres www:
www.decathlon.pl

Decathlon Katowice
 
 

Nazwa specjalisty:
Decathlon Częstochowa

Miejscowość:
Częstochowa

Specjalizacje:
Sprzęt do treningu

Adres www:
www.decathlon.pl

Decathlon Częstochowa
 
 

Nazwa specjalisty:
Decathlon Płock

Miejscowość:
Płock

Specjalizacje:
Sprzęt do treningu

Adres www:
www.decathlon.pl

Decathlon Płock
 
 

Nazwa specjalisty:
Decathlon Bielsko-Biała

Miejscowość:
Bielsko-Biała

Specjalizacje:
Sprzęt do treningu

Adres www:
www.decathlon.pl

Decathlon Bielsko-Biała
 
 

CENTRUM KONTUZJI

Zobacz wszystkie »
 

CENTRUM ODŻYWIANIA

Zobacz wszystkie »
 

CENTRUM TRENINGU

Zobacz wszystkie »