Masaż - doskonała forma potreningowej regeneracji

dalej
wróć
 

« Powrót

Autor: Igor Janik

Sport to zdrowie – to hasło znają nawet najmłodsi. Nie każdy jednak wie, że sport  niesie za sobą stany, których każdy sportowiec chciałby uniknąć. Przeciążenia, nadwyrężenia oraz kontuzje są zmorą fanów ruchu. Każda osoba uprawiająca sport dąży do podnoszenia swoich umiejętności oraz osiągania jak najlepszych rezultatów. Intensyfikacja treningów może jednak przynieść odwrotny skutek…

Z pomocą sportowcom przychodzą wykwalifikowani fizjoterapeuci. Profesjonaliści są pod stałą opieką sztabu trenerów, psychologów, doktorów i  masażystów, którzy bacznie monitorują ich przygotowanie psychofizyczne.

Osoby trenujące „dla siebie” często nie zdają sobie sprawę jak ważna jest regeneracja po wysiłku fizycznym. Intensywnie trenując nasz organizm wręcz potrzebuje odnowy biologicznej. Jedną z najlepszych form przyspieszających proces regeneracji jest masaż.

Masaż sportowy pozwala na lepsze przygotowanie mięśni do wysiłku fizycznego. Jego najważniejszym celem jest usunięcie negatywnych skutków przetrenowania (wzmożone napięcie mięśniowe, skurcze), które blokują wzrost formy i osiąganie lepszych wyników.

Masaż sportowy występuje w kilku odmianach. Formą odnowy stosowaną po treningu jest masaż sportowy powysiłkowy. Jego głównym zadaniem jest skrócenie czasu regeneracji organizmu,  usprawnienie krążenia krwi i limfy oraz zmniejszenie powysiłkowego napięcia mięśniowego.

Ten rodzaj masażu jest bardzo podobny w swoich technikach do masażu leczniczego. Wykonuje się go zdecydowanie mocniej i energicznie. W zależności od uprawianej dyscypliny i zaleceń fizjoterapeuty, zaleca się stosowanie masażu po 2 – 5 godzinach od wysiłku fizycznego.

Masaż to nie tylko odrobina relaksu na leżance. To przede wszystkim zabieg pomagający wrócić do pełnej sprawności, poprawiający zdrowie oraz przywracający siły i pozytywną energię. Organizm zdrowy, zregenerowany, pełen werwy może znacznie więcej.

Poważnie pomyślcie o tej formie regeneracji i relaksacji. Przy treningu 3-5x w tygodniu jeden masaż na dwa tygodnie w zupełności wystarczy. Osoby trenujące codziennie, czasami 2x dziennie powinny być pod stałą opieka masażysty.

 

CENTRUM KONTUZJI

Zobacz wszystkie »
 

CENTRUM ODŻYWIANIA

Zobacz wszystkie »
 

CENTRUM TRENINGU

Zobacz wszystkie »