Medalista Mistrzostw Europy poleca trening Sportowa Wytrzymałość

dalej
wróć
 

« Powrót

Jarosław Wasiak, brązowy medalista Mistrzostw Europy w Turynie 2009
 w sztafecie 4x400m oraz Srebrny medalista mistrzostw Polski w sztafecie 4x400m w 2009 i 2010 poleca trening "Sportowa Wytrzymałość" wszystkim sportowcom, różnych dyscyplin!

Więcej o Jarosławie Wasiaku

Zapraszamy do przeczytania jego recenzji treningu "Sportowa Wytrzymałość".

Jarosław Wasiak: Trening został opisany jako poprawiający wiele parametrów istotnych ,w każdym ze sportów. Niezależnie od dyscypliny, każdy zawodnik musi posiadać bardziej lub mniej rozwinięte elementy:

Wytrzymałości / szybkości / wytrzymałości siłowej / zwinności / zwrotności / koordynacji ruchowej / gibkości / siły mięśniowej / mocy / skoczności

Sam trening nie jest długi ale za to treściwy, dlatego śmiało może być wpleciony w treningi piłkarskie lub innych dyscyplin. Ćwiczenia są odpowiednio dobrane, oraz ustalono je w dobrej kolejności, co pozwala na poprawne i dość mocne wykonanie wszystkich elementów.

Ja żeby lepiej odczuć działanie treningu pozwoliłem sobie na wykonanie 3 serii tego treningu na przerwie 5 minutowej. Przede wszystkim polecam wykonanie dobrej rozgrzewki do tego treningu, aby dość szybko nie przekonać się, że nasze płuca mają ograniczenia (ale autor o tym poinformował Nas na początku filmu). Najwięcej trudności miałem przy wykonywaniu przeskoków na jednej nodze, co było skutkiem tego, że w większość ćwiczeń zaangażowane są łydki w mocno ekspansywny sposób. Mimo, że ta grupa mięśniowa jest moją mocną stroną miałem problemy z wytrzymaniem 20s i oddawaniu skoków o dużej mocy (nie mówię że pełnej). Oceniam to jednak pozytywnie, ponieważ jedyną drogą do sukcesu jest przełamywanie barier  i ustalanie coraz wyższych celów.

Tętno podczas treningu momentami sięgało naprawdę wysokich poziomów, także mamy pewność że trenowaliśmy tlenowo, jak i beztlenowo. Intensywność treningu pozwoliła na spalenie dużej ilości kalorii i ma też zastosowanie przy redukcji tkanki tłuszczowej. Ćwiczenia są ogólnorozwojowe i wzmacniają większość mięśni szkieletowych (angażują nie tylko nogi, ale mięśnie brzucha, pleców, górnych partii ciała) oraz dzięki wielu elementom skoczności wzmacniają ścięgna.


Trening uważam, za bardzo dobry jeśli chodzi o poprawę elementów:

wytrzymałości beztlenowej  / wytrzymałości szybkościowej / wytrzymałości siłowej / zwinności / zwrotności / koordynacji ruchowej

Jednak intensywność treningu nie do końca pozwoli na kształtowanie siły mięśniowej czy gibkości, a na pewno kształtowanie mocy, skoczności i szybkości wykonałbym na osobnym treningu. Nawet wykonanie jednej serii tego treningu wraz z pozostałą częścią zaplanowanego może utrudnić  pełną koncentrację przy treningu skoncentrowanym na dynamice.

Trening polecam wszystkim sportowcom, różnych dyscyplin najlepiej w okresie przygotowawczym i przedstartowym. Sam z przyjemnością będę wracał do tego treningu i raz na jakiś czas będę umieszczał go w swoim treningu.

 

CENTRUM KONTUZJI

Zobacz wszystkie »
 

CENTRUM ODŻYWIANIA

Zobacz wszystkie »
 

CENTRUM TRENINGU

Zobacz wszystkie »