Dlaczego warto ćwiczyć?

dalej
wróć
 

« Powrót

Do treningu zachęca nas instruktor CentrumSportowca.pl - Michał Grzelak

  • Master Trener Personalny w klubie Pure Jatomi Fitness w Łodzi.
  • Trenerem Personalny roku 2012 w klubach Pure.
  • Absolwent Pedagogiki Kultury Fizycznej i Zdrowotnej na Uniwersytecie Łódzkim.

Dlaczego warto ćwiczyć?

Najgorzej jest zacząć, zrobić ten pierwszy krok żeby wyjść na zewnątrz, na spacer, jogging, siłownie, bo przecież jesteśmy mistrzami w znajdowaniu sobie wymówek.  Nie raz już słyszałem, że „nie mam czasu”, „jestem już na to za stary”, „ to mi nic nie da” czy nawet „nie mam w co się ubrać na trening”.

A gdybym podał powody, dla których warto ruszyć się z domu zamiast wpatrywać się w ekran komputera czy telewizora. Zrobisz ten pierwszy krok a kolejne pójdą łatwiej i szybciej. To, co możesz osiągnąć dzięki ćwiczeniom jest wspaniałe, na początek wystarczy trochę silnej woli.

Po pierwsze dzięki treningowi możesz kształtować swoją sylwetkę. Każdy w głowie ma swój ideał sylwetki i najczęściej obiecujemy sobie, że w te wakacje właśnie taką będziemy mieć. Co zostaje 

z tych postanowień chyba sam wiesz najlepiej? Poprzez ćwiczenia rzeźbimy naszą sylwetkę, redukcja wagi dzięki treningowi jest najlepsza dla naszego organizmu, wystarczy tylko zacząć się ruszać. To ile kilogramów zgubisz zależy tylko od Ciebie.

Jak się czujemy po treningu? Zmęczeni? To na pewno, ale otrzymujemy również niesamowity zastrzyk energii na resztę dnia. Dzięki ćwiczeniom wydzielają się endorfiny, czyli hormon szczęścia, a zmniejsza się poziom hormonu stresu – kortyzolu. Po treningu o wiele więcej nam się chce, jesteśmy bardziej wydajni, skoncentrowani w pracy czy w szkole.

Ruch przyspiesza przemianę materii, dzięki czemu usuwamy szybciej z naszego organizmu zbędne produkty przemiany materii. Dodatkowo wraz z potem usuwamy toksyny, sól czy serum, czyli łój skórny, dzięki czemu skóra będzie lepiej oczyszczona a przez to gładsza. Będziemy czuć się bardziej atrakcyjnie w swoim ciele.

Wysiłek fizyczny ma znaczenie w profilaktyce chorób. Regularny ruch i dobrze zbilansowana dieta zapobiegają zachorowaniom na cukrzycę typu II, chorobom układu krążenia, nadwadze czy otyłości. Ruch pomoże nam w problemach z migrenami, bólem kręgosłupa, a nawet osteoporozie. Poprzez ruch wzmacniamy nasze mięśnie, stawy, zapobiegamy demineralizacji kości. Korzystnie wpływamy również na gospodarkę enzymatyczną czy hormonalną. Dzięki ruchowi wzmacniamy nasz układ immunologiczny. Rzadziej jesteśmy przeziębieni, ćwiczeniami wspieramy nasz organizm w walce z drobnoustrojami, wirusami, bakteriami.

Dzięki treningom organizm jest lepiej dotleniony, do wszystkich komórek organizmu dociera większa ilość tlenu, dzięki czemu poprawia się praca wszystkich narządów. Nieoczekiwany wysiłek nie będzie nam sprawiał problemu i powodował szybkiego zmęczenie, dzięki czemu będzie nam łatwiej w życiu codziennym.

Ćwiczenia zwiększają przepływ krwi. Co oznacza lepszą dostawę tlenu do komórek a przez to lepsze zaopatrzenie je w substancje odżywcze - materiały budulcowe, energetyczne, metabolity. Dzięki regularnemu wysiłkowi będziemy również mieli głęboki sen, po treningu zaśniemy szybko, a obudzimy się wyspani i wypoczęci.

Regularny trening to największe dobro, jakie możesz zrobić dla siebie.
Powodów, dla których warto ćwiczyć jest mnóstwo, Ty sam musisz znaleźć te, dzięki którym zmotywujesz się do ćwiczeń.

Autor: Michał Grzelak

 

CENTRUM KONTUZJI

Zobacz wszystkie »
 

CENTRUM ODŻYWIANIA

Zobacz wszystkie »
 

CENTRUM TRENINGU

Zobacz wszystkie »