Rolowanie oparte jest na koncepcji zwanej Self Myofascial Release (SMR) – samoczynnym rozluźnianiu tkanek mięśniowych.
Rolowanie działa w zbliżony sposób do masażu. Uciskając punkt napięcia w mięśniu, powoduje rozprężenie i rozluźnienie tkanki mięśniowej. W ten sposób dotlenia również krew, przyśpiesza wymianę substancji odżywczych w mięśniach oraz wspomaga usuwanie kwasu mlekowego z organizmu.
Rolowanie w głównej mierze oddziałowuje na powięź, czyli tkankę łączną otaczającą mięśnie. W trakcie wysiłku powięź ulega mikrouszkodzeniom ponadto zachodzą w niej takie zmiany jak sztywnienie, pogrubienie, skracanie oraz sklejanie z okolicznymi tkankami. To wszystko ma znaczący wpływ na pracę i wydajność naszych mięśni. Stosowanie rolowania po wysiłku pozwala powięzi odzyskać elastyczność oraz oderwać ją otaczających tkanek, przywracając jej mobilność i relaksujac w ten sposób mięsień.
Właściwym przyrządem wykorzystywanym przy rolowaniu jest wałek piankowy. Dostępne są wałki o różnych rozmiarach, wysokość wałków waha się od 30cm do 100cm, a ich średnica od kilkunastu centymetrów do kilkudziesięciu. Jak sama nazwa wskazuje wałki piankowe wykonane są z gęstej, twardej pianki z tworzywa sztucznego.
Mimo, że metoda masażu mięśni wałkiem znana jest już bardzo długo, to w ostatnim czasie rolowanie przeżywa prawdziwy boom. Popularność rolowania wzięła się z jego ogólnej dostępności, łatwości w stosowaniu i wyraźnych efektów, odczuwalnych zaraz po jego zastosowaniu. Wystarczy mieć wałek piankowy i trochę miejsca, żeby przeprowadzić samemu bez niczyjej pomocy profesjonalny masaż i odczuć ulgę w bolących mięśniach.
Głównymi korzyściami płynącymi z rolowania są szybsza regeneracja mięśni oraz mniejsza podatność na kontuzje, ale ćwiczenia z wałkiem piankowym wykorzystywane są również do rozgrzewki, treningu czy nawet do skorygowania postawy.
Techniki rolowania są proste. Naśladując naszych instruktorów i stosując się do wytycznych znalezionych w opisach ćwiczeń, bez większych problemów osiągniesz spodziewane rezultaty i już na zawsze wprowadzisz rolowanie do swojego planu treningowego!
Ogólne zasady rolowania:
- wykonuj rolowanie jak najwolniej
- w czasie rolowania napnij mięśnie przeciwne do tych rozluźnianych
- roluj całą długość mięśnia
- poświęć dodatkowy czas na miejsce, w których odczuwasz największy ból i napięcie
- zacznij od stosowania dosyć miękkiego wałka piankowego po kilku miesiącach regularnego rolowania zmień wałek na twardszy
TECHNIKI ROLOWANIA (wybierz część ciała):