Czym są skurcze?
Skurcze to bezwiedne, często bolesne bardzo mocne spięcie grupy mięśni, najczęściej nóg, palców u nóg i stóp. Skurcze mięśni mogą pojawić się u każdego i w każdej chwili. Ból, jaki im towarzyszy, jest związany z faktem, że mięsień kurczy się z dużą siłą i pozostaje napięty przez około minutę. Potrafią być bardzo uciążliwe dla sportowców. Przytrafiają się głównie zawodnikom w sportach wytrzymałościowych np. piłkarzom, tenisistom czy koszykarzom. Często w końcówkach meczu wpływają na wynik spotkania… Czemu one powstają? Czy możemy ich uniknąć?
Jakie są przyczyny powstawania skurczów?
-
Niedobór minerałów (potasu, magnezu, wapnia i sodu)
-
Przetrenowanie
-
Słabe mięśnie
-
Odwodnienie i przegrzanie
-
Zasiedzenie
Jak zapobiegać skurczom?
Wzmocnij mięśnie – silne i wytrenowane mięśnie są mniej podatne na skurcze, ponieważ są wstanie wytrzymać większe obciążenia. Wytrenuj mięśnie z którymi miewasz problemy skurczowe, dzięki czemu będziesz bardziej wydajny w końcówkach spotkań.
PRZEJDŹ DO CENTRUM TRENINGU
Nawadniaj się - Nawodnienie jest kluczowe w walce ze skurczami, gdyż odwodnienie to jedna z najczęstszych przyczyn skurczy mięśni. Odwodnione ciało, któremu brakuje elektrolitów prawdopodobnie będzie borykać się ze skurczami mięśni. Regularne uzupełnianie płynów pomoże ci zapobiec skurczom mięśni, zwłaszcza podczas aktywności fizycznej, gdy ciało traci wodę i minerały poprzez pot. Rozważ picie napojów izotonicznych dla sportowców, zawierających elektrolity, witaminy i sole mineralne. Pomogą ci one utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu i dostarczą niezbędnych składników, które tracisz razem z potem.
Uzupełniaj minerały - Dostarczaj organizmowi odpowiednio dużo potasu, magnezu, wapnia i sodu.
Artykuły zawierające wymienione minerały (na 100g)
|
Potas
|
Magnez
|
Wapń
|
Sód
|
Awokado (1204 mg)
Indyk bez skóry- pół piersi (1142 mg)
Pistacje (1050 mg)
Fasola Cannellini (1004 mg)
Pietruszka (1000 mg)
Soja (970 mg)
Rodzynki (750 mg)
Czekolada gorzka (730 mg)
Orzechy włoskie (665 mg)
|
Pestki dyni (534 mg)
Arbuz pestki (515 mg)
Brazylijskie orzeszki (375 mg)
Suszone owoce (360 mg)
Sezam (350 mg)
Migdały (260 mg)
Orzechy włoskie (253 mg)
Orzechy nerkowca (240 mg)
Płatki owsiane (140 mg)
|
soja (460 mg)
tofu (434 mg)
jogurt niskotłuszczowy (200 mg)
szpinak (200 mg)
mleko chude (130 mg)
fasola (130 mg)
|
tuńczyk biały z puszki (1888 mg)
ser żółty (919 mg)
groch (673 mg)
śledz (486 mg)
marchewka (330 mg)
pstrąg (40 mg)
|
Co robić kiedy pojawi się skurcz?
Rozciągnij mięsień – to jeden z najlepszych sposobów na skurcze mięśni, szczególnie w przypadku ich przeciążenia. Stosuj rozciąganie statyczne, a więc wolne rozciąganie m.in. 15 sekundowe. Ludzie często podczas skurczu blokują mięśnie i przestają się ruszać, co powoduje, że skurcz trwa dłużej i zazwyczaj jest bardziej bolesny. Zamiast tego wolno je rozciągaj, ponieważ pomaga to mięśniom rozluźnić się, dzięki czemu skurcz prawdopodobnie przejdzie.
PRZEJDŹ DO ROZCIĄGANIA STATYCZNEGO
Rozmasuj mięsień – najważniejsze to rozluźnić mięsień, dlatego masaż będzie równie dobrą metodą co rozciąganie. Jeśli masz taką możliwość, wykorzystaj do masażu wałek piankowy.
ZOBACZ TECHNIKI MASAŻU WAŁKIEM PIANKOWYM
Zmroź mięsień – innym sposobem na skurcze mięśni jest okładanie mięśnia lodem, by uśmierzyć ból i rozluźnić mięsień. Ten sposób działa najlepiej, gdy połączy się go z innym, takim jak picie wody/napojów dla sportowców, masowanie/rozciąganie, itd.