Biodro trzaskające

dalej
wróć
 

« Powrót


Opis kontuzji


Biodrem trzaskającym nazywamy uraz, który jest efektem podrażnienia ścięgna mięśnia biodrowo – lędźwiowego. Struktura ta składa się z mięśnia biodrowego i lędźwiowego, a rozpoczyna się na odcinku lędźwiowym kręgosłupa i dole biodrowym. Włókna mięśniowe biegnąc w dó,ł w okolicach wyjścia z miednicy łączą się razem tworząc ścięgno mięśnia biodrowo –lędźwiowego, przyczepiające się do krętarza mniejszego kości udowej.

Głównym mechanizmem powodującym tego typu uraz jest wielokrotne powtarzanie czynności, podczas których dochodzi do mocnego zginania stawu biodrowego.

Ból najczęściej zlokalizowany jest w dowolnym miejscu poniżej przedniego górnego kolca biodrowego, aż do fałdu pachwiny. Często pojawia się również w pobliżu przedniego dolnego kolca biodrowego.

Na uraz ten w dużej mierze są narażeni zawodnicy uprawiający lekkoatletykę, szczególnie w tych dyscyplinach gdzie często dochodzi do intensywnych zgięć w stawie biodrowym.


Objawy i symptomy kontuzji


  • Ostry ból w pachwinie,
  • Tępy ucisk lub „strzelanie” w pachwinie podczas zginania lub wyprostu stawu biodrowego,
  • Problemy ze zginaniem stawu biodrowego,
  • Przykurcz  zgięciowy i bolesne ograniczenie rotacji wewnętrznej,
  • Obniżenie miednicy po stronie przykurczu, co powoduje osłabienie kończyny dolnej.

Leczenie i rehabilitacja kontuzji


DIAGNOZA:

Ze względu na to, że uraz biodra trzaskającego trudno odróżnić od rozdarcia obrąbka panewkowego, dlatego uraz ten diagnozuje się głównie za pomocą rezonansu magnetycznego lub badania ultrasonograficznego.

W przypadku rezonansu magnetycznego ważne jest by aparat którym przeprowadza się badania miał dobra rozdzielczość, gdyż zmiany w obrębie ścięgna biodrowo-lędźwiowego, kaletki, przedniej powierzchni torebki stawowej oraz mięśnia biodrowo-lędźwiowego,  są nieznaczne i ciężkie do wychwycenia.

 

LECZENIE:

Rzadko dochodzi do potrzeby leczenia chirurgicznego tego typu urazu. W naprawdę ciężkich przypadkach gdzie zawodzi leczenie zachowawcze stosuje się zabieg chirurgiczny mający na celu zmniejszenie napięcia mięśnia biodrowo-lędźwiowego, kiedy przemieszcza się on z przodu stawu biodrowego podczas jego zginania i prostowania oraz zachowanie siły mięśnia zginacza stawu biodrowego.

 

REHABILITACJA:

Przy tego typu urazie pomocna jest fizykoterapia oraz ćwiczenia rozciągające. Równie skuteczna jest krioterapia i elektrostymulacja.

Powrót do uprawiania sportu po takim urazie, jeżeli nie doszło do konieczności zabiegu chirurgicznego trwa od 1 do 4 tygodni. W przypadku zabiegu chirurgicznego odzyskiwanie sił niezbędnych do uprawiania sportu wyczynowego może potrwać do 6 miesięcy.

 


Zapobieganie kontuzji


  • Unikanie wykonywania ruchów przy których następuje mocne zgięcie stawu biodrowego,
  • Stosowanie ćwiczeń rozciągających przed treningiem,
  • Wykluczenie z treningu ćwiczeń, które mogą mieć wpływ na podrażnianie stawu biodrowo-lędźwiowego.

 

 

CENTRUM KONTUZJI





Zobacz wszystkie »
 

CENTRUM ODŻYWIANIA





Zobacz wszystkie »
 

CENTRUM TRENINGU





Zobacz wszystkie »